História medoviny

Keď ju objavil zvedavý človek, zachutila mu natoľko, že ju začal vyrábať pre svoju vlastnú potrebu a potešenie. S úsmevom môžeme povedať, že prvým nápojom, vďaka ktorému nám bolo „veselo“ je práve medovina.
V dávnych časoch považovali medovinu za zdroj života, múdrosti, odvahy a sily. Pripíjali si s ňou starí Kelti, Germáni, Gréci, Rimania a Slovania. Naši predkovia za vlády boha Perúna pili medovinu pri významných rodových a kmeňových slávnostiach. Prikladali tomuto nápoju výnimočný a slávnostný charakter.

Medovina právom patrí na slovenské sviatočné stoly. Ako zaujímavá alternatíva rôznych, zväčša dovozových prípitkových nápojov, ktoré vám v reštauráciách ponúknu ako štart do veselosti na svadobných hostinách, významných jubileách či promóciách. K medovine sa ale najviac zo všetkých alkoholických nápojov hodí naše povestné: „Na zdravie!“

Kedysi ľudia verili, že medovina má účinky afrodiziaka, preto ju považovali za overený „nápoj lásky“. Veď práve medovina nám dala obľúbenú tradíciu medových týždňov, ktorá je po celom svete dodržiavaná dodnes. Mladomanželom sa po svadobnom obrade podávala v nádeji, že sa tým zabezpečí rodinný život s mnohými potomkami. Ak mladomanželia splodili syna, dostalo sa výrobcovi medoviny obrovského uznania, pretože ďalší syn znamenal v dávnych časoch veľké nadšenie a radosť.

 


Čítajte tiež


NOVÝ MEDOVÝ OBCHOD, BRATISLAVA

Tešíme sa na vás na Hviezdoslavovom námestí 22

viac

FANTAZIJNÁ MEDOLANDIA

Podujatie pre malých aj veľkých

viac

Aktuality

DOVOLENKA E-SHOP

10.07.2024

15.7. - 21.7. 2024

viac

Zostaňme v spojení

Pozrite sa, ako žijeme na FACEBOOKu

Facebook Instagram YouTube

Na FACEBOOKu nájdete aj:
Včelie produkty
Med

Novinky priamo do Vášho mailu
Prihláste svoju adresu