Otvorenie ružiarskej sezóny 4.júna 2022

30.05.2022

V roku 1910 sa objavujú v dobovej tlači prvé zmienky o rozáriu grófky Chotekovej v Dolnej Krupej. Početnosťou druhov a bohatstvom odrôd sa radilo medzi najväčšie strednej Európe. Rozárium zaniklo po roku 1945, ale tradícia pestovania ruží v Dolnej Krupej pretrvala dodnes. Na odkaz slávnej „ružovej grófky“ a jedinečnú ružiarsku tradíciu nadväzuje aj Rozárium M. H. Chotekovej s viac než dvomi tisíckami ruží v areáli Medolandia.

Keďže história obce Dolná Krupá je nerozlučne spätá s tradíciami ružiarstva a beethovenovskou tradíciou - často sa o Dolnej Krupej hovorí ako o dedine hudby a ruží.

Zážitkovom areáli Medolandia je ambíciou tieto dve tradície prepájať práve aj výsadbou nových ružových záhonov.  K doterajším vyše 1000 ružiam vysadeným do roku 2021, pribudli ďalšie tematické záhony.

Prvý z novovysadených záhonov, ktorý je v rozšírenej časti rozária, je Záhon hudby. Sú tu vysadené ruže pomenované po významných hudobných skladateľoch.

V záhone našli svoje miesto ruže s menom Mozart, Čajkovskij, Chopin, Ravel, Puccini,Schubert, Verdi, Vivaldi, Johann Strauss a iné

 

Ďalším z nových záhonov je záhon Ružové Slovensko. V tejto časti sú umiestnené ruže, ktoré nesú mená slovenských miest napr. Korompa (kedysi sa tak volala Dolná Krupá), Tyrnavia, Zvolen, Pescan, Istropolitana, Laugaritio...

 

Keďže Apimed je predovšetkým medovinárstvo – nemali by v rozáriu chýbať ruže súvisiace s medom, či včelami.

Vytvorený bol preto Medový záhon a tu tento rok majú premiéru ruže - Sweet Honey a Honeymilk. 

 

V Rozáriu M.H.Chotekovej v Medolandii je snahou druhom ruží sa priblížiť čo najviac k pôvodnému rozáriu grófky Chotekovej. Nájdete tu aj historické ruže, ktoré rástli práve v grófkinej záhrade.

V záhradách sú ruže, ktoré šľachtitelia pomenovali na jej počesť, ale aj ruže, ktoré sama uviedla na trh. Práve túto sezónu boli vysadené ruže, ktoré sa v histórii ružiarstva spájajú s jej menom. Ponúkala ich vo svojich katalógoch z rokoch 1926 - 1929. Sú to ruže Geschwind Schönste a Futtaker Schlingrose.

 

V celom areáli Medolandia sa v súčasnosti nachádza vyše 2300 ruží a 210 odrôd.

Prídite 4.júna od 11.00 – 19:00 do rozkvitnutého Rozária M.H.Chotekovej v Medolandii - nadýchnuť sa vône ruží, zažiť hudbu v rozáriu, ochutnávku medovín a ďalší sprievodný program.

 

Rozárium 2021 počas júnového kvitnutia

OTVORENIE RUŽIARSKEJ SEZÓNY

Krása ruží, výnimoční hostia, bohatý program ...

viac

PODUJATIA v MEDOLANDII 2024

Pripravili sme niekoľko noviniek. Poznačte si do kalendára dôležité dátumy :)

viac

Aktuality

MEDOVINA MESIACA

13.05.2024

Original Slovenská medovina s lipovým medom

viac

Zostaňme v spojení

Pozrite sa, ako žijeme na FACEBOOKu

Facebook Instagram YouTube

Na FACEBOOKu nájdete aj:
Včelie produkty
Med

Novinky priamo do Vášho mailu
Prihláste svoju adresu