Otvorenie ružiarskej sezóny 4.júna 2022

30.05.2022

V roku 1910 sa objavujú v dobovej tlači prvé zmienky o rozáriu grófky Chotekovej v Dolnej Krupej. Početnosťou druhov a bohatstvom odrôd sa radilo medzi najväčšie strednej Európe. Rozárium zaniklo po roku 1945, ale tradícia pestovania ruží v Dolnej Krupej pretrvala dodnes. Na odkaz slávnej „ružovej grófky“ a jedinečnú ružiarsku tradíciu nadväzuje aj Rozárium M. H. Chotekovej s viac než dvomi tisíckami ruží v areáli Medolandia.

Keďže história obce Dolná Krupá je nerozlučne spätá s tradíciami ružiarstva a beethovenovskou tradíciou - často sa o Dolnej Krupej hovorí ako o dedine hudby a ruží.

Zážitkovom areáli Medolandia je ambíciou tieto dve tradície prepájať práve aj výsadbou nových ružových záhonov.  K doterajším vyše 1000 ružiam vysadeným do roku 2021, pribudli ďalšie tematické záhony.

Prvý z novovysadených záhonov, ktorý je v rozšírenej časti rozária, je Záhon hudby. Sú tu vysadené ruže pomenované po významných hudobných skladateľoch.

V záhone našli svoje miesto ruže s menom Mozart, Čajkovskij, Chopin, Ravel, Puccini,Schubert, Verdi, Vivaldi, Johann Strauss a iné

 

Ďalším z nových záhonov je záhon Ružové Slovensko. V tejto časti sú umiestnené ruže, ktoré nesú mená slovenských miest napr. Korompa (kedysi sa tak volala Dolná Krupá), Tyrnavia, Zvolen, Pescan, Istropolitana, Laugaritio...

 

Keďže Apimed je predovšetkým medovinárstvo – nemali by v rozáriu chýbať ruže súvisiace s medom, či včelami.

Vytvorený bol preto Medový záhon a tu tento rok majú premiéru ruže - Sweet Honey a Honeymilk. 

 

V Rozáriu M.H.Chotekovej v Medolandii je snahou druhom ruží sa priblížiť čo najviac k pôvodnému rozáriu grófky Chotekovej. Nájdete tu aj historické ruže, ktoré rástli práve v grófkinej záhrade.

V záhradách sú ruže, ktoré šľachtitelia pomenovali na jej počesť, ale aj ruže, ktoré sama uviedla na trh. Práve túto sezónu boli vysadené ruže, ktoré sa v histórii ružiarstva spájajú s jej menom. Ponúkala ich vo svojich katalógoch z rokoch 1926 - 1929. Sú to ruže Geschwind Schönste a Futtaker Schlingrose.

 

V celom areáli Medolandia sa v súčasnosti nachádza vyše 2300 ruží a 210 odrôd.

Prídite 4.júna od 11.00 – 19:00 do rozkvitnutého Rozária M.H.Chotekovej v Medolandii - nadýchnuť sa vône ruží, zažiť hudbu v rozáriu, ochutnávku medovín a ďalší sprievodný program.

 

Rozárium 2021 počas júnového kvitnutia

MEDOBRANIE

Popoludnie v zážitkovom areáli Medolandia spojené s ochutnávkou medovín APIMED, ktoré získali tento rok najväčšie ocenenia v gastrosvete. Pre deti je pripravený bohatý program.

viac

ZÁŽITKOVÝ AREÁL MEDOLANDIA

Pozývame do Dolnej Krupej spoznať fascinujúci život včiel vo Včeláriu ochutnať medovinu Barrique, ktorá tento rok získala ocenenie NAJLEPŠIA MEDOVINA SVETA

viac

Aktuality

MEDOVINA MESIACA - SEPTEMBER

31.08.2023

Original Slovenská medovina z lipového medu

viac

Zostaňme v spojení

Pozrite sa, ako žijeme na FACEBOOKu

Facebook Instagram YouTube

Na FACEBOOKu nájdete aj:
Včelie produkty
Med

Novinky priamo do Vášho mailu
Prihláste svoju adresu